Posłuchajmy muzyki orientalnej!

7 kwietnia  w Publicznym Gimnazjum odbył się koncert w ramach Akademii Melomana pt. Namestee, Namestee- muzyka inspirowana Orientem. Przed gimnazjalistami zaprezentowali się muzycy z Lubuskiego Biura Koncertowego: Pani Marta Gniadek- klarnecistka, Pan  Bartłomiej Pankowiak na syntezatorze oraz prowadzący i grający na bębnach Pan Szymon Tomaszewski..

   Pan Szymon Tomaszewski zaprosi nas wszystkim w szaloną podróż  po różnych kręgach kulturowych, stylach, gatunkach.

  Bardzo ważnym zagadnieniem muzykologii są skale, na które wpływa, również pojęcie czasu rozumiane inaczej w danej kulturze, a to z kolei decyduje o  muzycznej różnorodności- tym wstępem prowadzący wprowadził słuchaczy w  nastrój hinduski  ( improwizacja ), a następnie w bardzo interesujące i modne zjawisko muzyczne, czyli ambient – muzykę tła. Poprzez anegdotę i krótką historię  tej muzyki  przeszliśmy do wysłuchania fragmentu suity symfonicznej Nikołaja Rimskiego-Korsakowa Szeherezady, pt. Żeglarz.

Po wysłuchaniu odpłynęliśmy w rejony muzyki żydowskiej i „zadziornych dźwięków  klarnetu”- jak obrazowo określił Pan Szymon ten instrument. Koleją muzyczną przygodę przeżyliśmy, słuchając improwizowanego utworu chińskiego opartego na pentatonice (5-stopniowej skali muzycznej).

 Od żywiołowego Tańca z szablami z IV aktubaletuGajaneArama Chaczaturiana imotywów muzyki ormiańskiej dotarliśmy w tej podróży po Oriencie do utworu inspirowanego  wschodnim metrum, czyli muzyki hipisów. Kończąc spotkanie z muzyką orientalną, Pan Szymon zaprezentował membranofony-bębny z różnych zwierzęcych skór i różnych rejonów Dalekiego Wschodu. Uczniowie wysłuchali słynnego przeboju tureckiego artysty popowego TarkanaŞımarık”.

  Ta wyjątkowa podróż w obszary muzyczne mało nam znane  pozwoliła  poznać inną estetykę muzyczną, przeżyć żywiołowość tak inną od europejskiej. Dziękujemy muzykom i czekamy na kolejny kocert.