Rocznica powstania w Getcie

19 kwietnia  obchodziliśmy 74 rocznicę  wybuchu powstania w getcie warszawskim,  największego  zbrojnego zrywu  Żydów podczas II wojny światowej, a zarazem pierwszego powstania  miejskiego w okupowanej Europie.Tragiczne wydarzenia z kwietnia  1943 roku przypomniane zostały uczniom klas pierwszych, które    zaproszone zostały do czytelni szkolnej na lekcję historii  poświęconą powstaniu w getcie połączoną z projekcją filmu pt: „ Nie było żadnej nadziei. Powstanie w getcie warszawskim 1943” w reżyserii Kamy Veymont.

Film ten po raz pierwszy mogliśmy obejrzeć w zeszłym roku dzięki współpracy naszej szkoły z Muzeum Żydów Polskich POLIN. Składa się on  z 3 części: pierwsza przedstawia sytuację Żydów w przedwojennej Warszawie oraz historię getta do momentu  wybuchu powstania. Druga część to animacja rekonstruująca  przebieg powstania oraz wspomnienia i relacje osób biorących udział  i część trzecia pokazująca obecny wygląd miejsc związanych z gettem warszawskim

19 kwietnia przypada dzień ogólnopolskiej akcji Żonkile. Kwiaty te są symbolem pamięci o bohaterach z 1943 roku. Kwiaty te symbolizują pamięć , szacunek i  nadzieję. Związane są z postacią Marka Edelmana, ostatniego przywódcy w getcie warszawskim, który kwiaty te co rok w rocznicę powstania otrzymywał od anonimowej osoby i bukiet żółtych kwiatów  składał pod Pomnikiem Bohaterów Getta.