,,Środki zastępcze DOPALACZE - czym są i jak działają’’

      Dnia 10.02 w naszej szkole odbyło się spotkanie klas trzecich z przedstawicielami Państwowej Stacji Sanitarno Epidemiologicznej w Wołowie. Pani inspektor,  Krystyna Fesz –Chlebowska opowiadała o zagrożeniach na jakie narażony jest młody człowiek. Pani inspektor mówiła: ,,W kilku ostatnich latach często słyszycie o dopalaczach, które rozpowszechniane są jako substancje poprawiające nastrój i stymulujące. Substancje te na każdego działają inaczej.Dopalaczeto narkotyki wyjątkowo niebezpieczne dla zdrowia. Najczęściej po substancje psychoaktywne sięgają młode osoby.  Niekiedy nieświadome zagrożenia, jakie dopalacze niosą dla zdrowia i psychiki. Jakie mogą być skutki zażywania dopalaczy?”

Dopalacze, podobnie jak narkotyki, mają działanie psychoaktywne, czyli mają wywoływać w organizmie określone stany – odurzenia, pobudzenia, euforii, halucynacje. Tak naprawdę nie ma jednoznacznej definicji i sami farmakolodzy mają trudności z jednoznacznym stwierdzeniem, czym są dopalacze. Jedni uważają je za rodzaj narkotyków, które tym tylko różnią się od tych „prawdziwych” narkotyków, że do niedawna były sprzedawane legalnie. Inni określają je jako substancje psychoaktywne, a jeszcze inni (sprzedawcy) mówią na nie „produkty kolekcjonerskie”. Pani inspektor wspierała się ciekawą prezentacją oraz goglami z programem symulującym stan po zażyciu substancji.

Uczniowie naszej szkoły aktywnie uczestniczyli w spotkaniu. Tak, jak kiedyś na reklamę papierosów alkoholu, tak i dziś na reklamę używek wydawane są miliony. Jednak możemy się bronić przed wielkimi koncernami produkującymi dane produkty i to w bardzo prosty sposób. Wystarczy  rozmawiać i być czujnym,  a przede wszystkim należy uświadomić młodych ludzi o szkodliwości tych substancji.

Katarzyna Borla – pedagog szkolnya