Wycieczka II C i III C w Rudawy Janowickie

30 września 2016 r. wyruszyły na autokarową, jednodniową wycieczkę klasy II C i III C. Kolorowe Jeziorka położone są w Rudawskim Parku Krajobrazowym, na terenie wsi Wieściszowice, gmina Marciszów, powiat kamiennogórski. Cztery jeziorka: żółte, purpurowe, błękitne i zielone leżą na zboczu Wielkiej Kopy. Zabarwienie wody w akwenach związane jest ze składem chemicznym ścian i dna wyrobisk. Na początku XVIII w. ówcześni mieszkańcy Wieściszowic zaczęli wydobywać łupki pirytonośne, w które obfituje tutejsza gleba. Powstała tu kopalnia pirytu, który był następnie przerabiany na kwas siarkowy. Gdy na początku XX w. kopalnia została zamknięta woda wypełniła wyrobiska pokopalniane, tworząc zjawiskowe jeziorka.

Gdy od parkingu uszliśmy kilkaset metrów już mogliśmy zobaczyć:
ŻÓŁTE JEZIORKO
Jest to najmłodsze jeziorko powstałe pośród pokopalnianych hałd. Jeszcze 20 lat temu nie było w nim wody. Z rzadka, po dużych opadach deszczu, spływająca z górskich stoków deszczówka, wypełniała jego dno wodą o żółtawym odcieniu.
Jeziorko położone 560 m n.p.m.
PURPUROWE JEZIORKO
Przy tym jeziorku trzeba zachować ostrożność. Zbocza są strome. Powstało po zalaniu wyrobiska „Nadzieja” w najstarszej kopalni, która została uruchomiona w 1785 r. Z łupków łyszczykowych pozyskiwano tutaj piryt. Wyrobisko ma ok. 430 m długości i ok. 110 m szerokości . Wypełnia je dziś woda w kolorze purpury, będąca roztworem kwasu siarkowego. Akwen otaczają tajemnicze skały wyłaniające się zza drzew, a także skarpy obsypane pachnącym siarką piachem.
Jeziorko położone 560 m n.p.m.
BŁĘKITNE JEZIORKO
Naszym zdaniem najładniejsze ze wszystkich, jego woda jest czysta i bez zapachu. Wokół rozstawione ławki przy których można przysiąść i odpocząć. idąc szlakiem w górę, możemy przysiąść na niewielkiej kładce i podziwiać jeziorko z góry. Jeziorko to, zwane także czasem Lazurowym, powstało na terenie dawnego wyrobiska „Nowe Szczęście”. Swój kolor zawdzięcza związkom miedzi. W przeciwieństwie do Purpurowego, jego woda jest czysta i pozbawiona siarkowego zapachu. W zależności od warunków pogodowych woda w Błękitnym Jeziorku przybiera różne odcienie. Akwen jest długi na 150 m, a średnica w najszerszym miejscu wynosi ok. 50 m. Jeziorko jest bardzo głębokie. Lejowate wyrobisko ma ponad 20 m głębokości.
Jeziorko położone 635 m n.p.m
ZIELONE JEZIORKO
Niewiele osób dochodzi do tego jeziorka, gdyż jest stosunkowo daleko od pozostałych. Rzadko kiedy też przybiera kolor zielony , a w suchych okresach całkowicie znika. W jego miejscu znajdowało się niegdyś wyrobisko „Gustaw”. Stawek pojawia się niezwykle rzadko po bardzo intensywnych opadach deszczu. Potem wysycha, znikając na całe lata. Pozostaje po nim jedynie głęboki lej. Zielone Jeziorko wypełnione wodą można było ostatnio podziwiać po wielkiej powodzi w 1997 r. Wtedy miało ono intensywnie grafitowy kolor, dlatego też określane jest czasem mianem Czarnego Jeziorka.
Jeziorko położone 730 m n.p.m.

Wielka Kopa
Podejście na Wielką Kopę zajmuje od Zielonego Stawku ok. 45 minut, warto podejść na górę dla widoków, jakie można z niej zobaczyć.…
Wielka Kopa to czwarty szczyt po Skalniku, Dziczej Górze i Wołku pod względem wysokości (871 m n.p.m.) i najwyższy we wschodniej części Rudaw Janowickich. Wzniesienie znajduje się na obszarze Rudawskiego Parku Krajobrazowego. Tutaj zakończyliśmy wycieczkę i wróciliśmy tą samą trasą do autobusu. Schodząc z góry mijaliśmy odświętnie ubrane młode pary, które przyjechały nad jeziorka na tzw. sesję fotograficzną. W drodze powrotnej do Brzegu Dolnego zatrzymaliśmy się w Bolkowie, gdzie zwiedziliśmy Muzeum Zamek Bolków. Zdjęcia nie w pełni oddają piękno widoków jakie mogliśmy podziwiać w Bolkowie. Ten ciepły, słoneczny jesienny dzień spędziliśmy intensywnie i nie było ani chwili na nudę. Większość z nas zwiedzała Kolorowe Jeziorka po raz pierwszy i możemy zaświadczyć, że dla tych pięknych widoków warto tu przyjechać ponownie. Zapraszamy do Rudawskiego Parku Krajobrazowego.

  Klasy 2 C, 3 C wraz z nauczycielkami: Edytą Nestorowską, Izabelą Chimowicz, Małgorzatą Jaworską i Zofią Kuczyńską.