Ostatni koncert muzyczny w tym roku szkolnym na rockową nutę

               30 maja uczniowie Publicznego Gimnazjum Nr 1 im. Jana Pawła II w Brzegu Dolnym gościli ostatni raz w tym roku szkolnym muzyków  z  Lubuskiego Biura Koncertowego Orfeusz.

Tym razem młodzież naszej szkoły zapoznała się z krótką historią rocka oraz wysłuchała wielkich przebojów          w  wykonaniu p. Janusza Lewandowskiego na gitarze basowej,  Adama Janickiego, który zaśpiewał i zagrał na gitarze solowej oraz Michała Rucińskiego na syntezatorze.

               Wszyscy uczestnicy wysłuchali na początek  tanecznego Rock and Rolla.

               Powstanie  jazzu w Stanach Zjednoczonych w XX wieku zaowocowało pojawieniem się nowych gatunków muzycznych, między innymi rock and rolla oraz nowej formy  zespołu muzycznego i jego składu pod względem instrumentalnym  z wyraźnym rytmem, śpiewem wywodzącym się z bluesa.

Dlatego też nie mogło zabraknąć  singla Roberta Johnsona z 1938 roku Sweet Home Chicago - jednego z najsłynniejszych standardowych 12- taktowych bluesów. Ten hymn na cześć  Chicago rozsławił miasto i wytworzył wokół niego  pozytywną aurę.

Smoke on the Water ( Deep Purple) to kolejny wielki przebój, tzw. riff wszechczasów, rozpoznawany z powodu charakterystycznej melodii na naszej ścieżce rockowej.

Następnie muzycy zaprezentowali przebój rocka progresywnego Many  zespołu Pink Floyd, Moonlight Shadow - singla Mike`a Oldfielda z 1983. Nie mogło zabraknąć hardrockowego  brzmienia i zespołu Black Sabbath, najbardziej rozpoznawalnego zespołu hardrockowego, z nisko grającą gitarą.

Na koniec  uczestnicy koncertu wysłuchali  We will rock you  zespołu Queen.

Podsumowując całoroczny cykl spotkań Akademii Melomana  z muzykami  Lubuskiego Biura Koncertowego,  wyrażamy wielką radość, że młodzież naszego gimnazjum miała okazję uczestniczenia w takiej formie poznawania muzyki.

Dlatego właśnie tą  ścieżką żywego kontaktu z muzyką pragniemy podążać i w przyszłym roku szkolnym  powrócimy do bardzo ciekawych propozycji  Biura Orfeusz, między innymi: folku hinduskiego, poezji śpiewanej, muzyki peruwiańskiej.

Wielkie podziękowania przekazujemy dla pani dr hab. Bogumiły Tarasiewicz, dyrektora i szefa artystycznego 

Lubuskiego Biura Koncertowego i wszystkich muzyków, których przez ten rok gościliśmy.

Dziękuję także nauczycielom- wychowawcom, bibliotekarce - pani Zofii Kuczyńskiej - za sprawną organizację oraz uczniom, którzy chętnie brali udział w umuzykalnieniu.

Na nasze ręce zostały również przekazane podziękowania dla Dyrekcji, Grona Pedagogicznego, Rady Rodziców i uczniów za udział w koncertach edukacyjnych Lubuskiego Biura Koncertowego z cyklu Akademia Melomana.

Krystyna Hojło – nauczyciel języka polskiego i sztuki