Wycieczka do Oświęcimia

16 maja grupa uczniów Publicznego Gimnazjum Nr 1 im. Jana Pawła II w Brzegu Dolnym ( kl. I C, IIC, IIB)  wraz z opiekunami  udała się do Oświęcimia zwiedzić  Państwowe Muzeum Auschwitz - Birkenau.

Pomysł wyjazdu do Oświęcimia wyszedł od samych uczniów, którzy chcieli poznać jego historię i oddać cześć wszystkim tym, którzy stracili tam swoje życie .

Auschwitz - Birkenau to kompleks największych niemieckich , nazistowskich obozów koncentracyjnych i miejsce eksterminacji narodu żydowskiego, w którym śmierć poniosło co najmniej 1,1 mln ludzi.

Przed wyjazdem młodzież na zajęciach z wychowawcą została przygotowana do wizyty w jednym z najtragiczniejszych miejsc na świecie, w którym dokonano najtragiczniejsze akty mordu w historii ludzkości.

Muzeum Auschwitz- Birkenau choć jest „ muzeum” ( tak ma w swojej nazwie) to jest przede wszystkim miejscem Pamięci Ofiar największej zbrodni w dziejach ludzkości.

Muzeum obejmuje tereny dwóch największych obozów wchodzących w skład kompleksu Auschwitz: obóz macierzysty Auschwitz I w Oświęcimiu, gdzie znajduje się ekspozycja muzealna oraz Auschwitz II- Birkenau w niedalekiej Brzezince.

Zwiedzanie odbywało się z przewodnikami muzealnymi, trasą przeznaczoną dla uczniów gimnazjum.

W Auschwitz w obiektach poobozowych obejrzeliśmy ekspozycje  tematyczne:

- część wystawy dotyczącej przedmiotów osobistych więźniów jak : odzież dziecięca, buty , protezy, walizki, naczynia kuchenne czy inne przedmioty codziennego użytku;

- ekspozycje dotyczącą życia codziennego w obozie, pracy, cierpienia, głodu – poszczególne tematy obrazowane rysunkami lub obrazami malowanymi przez byłych więźniów;

- blok 11 zwany przez więźniów „ Blokiem Śmierci”, w którym zachowane jest  oryginalne wyposażenie izb więziennych;

-dziedziniec bloku 11 – miejsce egzekucji więźniów;

- budynek krematorium w komory gazowej.

W obozie Auschwitz II- Birkenau uczniowie mieli okazję zobaczyć:

-rampę  kolejową – miejsce selekcji transportów więźniów;

- ruiny komory gazowej i krematorium;

- barak obozowy, w którym przez pewien czas mieszkały dzieci.

               Była to na pewno dla uczniów niełatwa wizyta, choć niebywale pouczająca. Potrafili oni zachować się z godnością, pamiętając o tragedii, jaka wydarzyła się w tym miejscu kilkadziesiąt lat temu. Pamiętali też o tym, aby zabrać ze sobą znicze, które zapalili pod ścianą straceń. Ich dojrzała postawa i dyscyplina w trakcie zwiedzania spotkały się z pochwałą przewodnika.

Do biblioteki szkolnej zostały zakupione publikacje książkowe, a konkretnie dziesięć egzemplarzy książek o tematyce obozowej.

Edyta Nestorowska – nauczyciel historii i WOS – u