„Wywiad z pierwszym osadnikiem” – konkurs Stowarzyszenia Pierwszych Osadników Ziemi Dolnobrzeskiej

Każdy naród posiada swoje skarby. Takim skarbem jest pamięć o własnej historii […]”.

W dniu 5 maja w siedzibie Stowarzyszenia Pierwszych Osadników Ziemi Dolnobrzeskiej odbyło  się podsumowanie Konkursu Historycznego „Wywiad z pierwszym osadnikiem”, który był skierowany do uczniów wszystkich typów szkół.

Konkurs ten był częścią obchodów  70 rocznicy  przybycia pierwszych osadników do Brzegu Dolnego.

Do Stowarzyszenia wpłynęło 10 prac konkursowych, z czego aż 5 prac uczniów Publicznego Gimnazjum Nr 1 im. Jana Pawła II w Brzegu Dolnym.

Dzięki zaangażowaniu samych uczniów, ich rozmówców, jak i wspólnej pracy polonistyczno – historycznej uczniowie nasi osiągnęli wielki sukces:

I miejsce zajął Dominik Aleksandrowicz z klasy 2B

II miejsce - Kacper Barecki z klasy 2c

a wyróżnienia otrzymały: Karolina Adriańska (1B), Gabriela Kubala (2B) i Michalina Żak (2B).

Podsumowanie Konkursu było niezwykle wzruszające, ponieważ do Stowarzyszenia  na uroczyste wręczenie nagród zaproszeni zostali uczniowie biorący udział w konkursie wraz z osobami, które udzielały im wywiadu.

Uczniowie otrzymali od Stowarzyszenia nagrody książkowe. Nagrody rzeczowe ufundowane zostały natomiast przez Urząd Marszałkowski. 

Prezenty w postaci kompozycji z niezapominajek (ręcznie plecione doniczki  z zasadzonymi niezapominajkami) otrzymali ci, którzy zdecydowali się podzielić swoją historią z młodymi ludźmi, świadkowie żywej historii.

Za  aktywną współpracę związaną z pielęgnowaniem polskiej pamięci i tożsamości  zostało nagrodzone także Publiczne Gimnazjum Nr 1 im. Jana Pawła II w Brzegu Dolnym, które otrzymało statuetkę oraz podziękowania. Taką samą statuetkę otrzymał Dyrektor Szkoły – Pan Józef Szumilas - za zaangażowanie w działalność Stowarzyszenia Pierwszych Osadników Ziemi Dolnobrzeskiej.

Wszystkim serdecznie gratulujemy. Jesteśmy z Was dumni!

Aby człowiek wiedział, dokąd idzie, musi wiedzieć, skąd przychodzi. Naród bez historii błądzi, jak człowiek bez pamięci”. [Norman Davies]

Edyta Nestorowska – nauczyciel historii i WOS – u