„Nie było żadnej nadziei. Powstanie w getcie warszawskim 1943”

Muzeum Żydów Polskich POLIN uczciło już po raz czwarty 73. rocznicę powstania w getcie warszawskim, organizując kolejną edycję akcji społeczno - edukacyjnej Żonkile. Kwiaty te są symbolem powstania w getcie warszawskim, symbolizując pamięć, szacunek i nadzieję. Związane są z postacią Marka Edelmana (zmarł w 2009r.), jednego przywódców Żydowskiej Organizacji Bojowej i powstania w getcie warszawskim. To on dostawał bukiet tych kwiatów anonimowo co roku i składał je przed Pomnikiem Bohaterów Getta. W ten właśnie sposób stały się one symbolem tego wydarzenia.

W ramach współpracy z  Muzeum Żydów Polskich POLIN uczniowie Publicznego Gimnazjum Nr 1 im. Jana Pawła II w Brzegu Dolnym wzięli udział w akcji Żonkile, przesuniętej w szkole z 19 na 27 kwietnia ze względu na egzaminy gimnazjalne. Papierowe żonkile przygotowała klasa 1 c językowa wraz z wychowawcą.

Po wprowadzeniu gimnazjalistów w tematykę wydarzeń z 1943 roku, pokazano im film„Nie było żadnej nadziei. Powstanie w getcie warszawskim 1943”, przygotowany przezMuzeum Żydów Polskich POLIN, któryprzedstawiał sytuację Żydów w przedwojennej Warszawie, okres okupacji przed wybuchem powstania (fragmenty filmów z tamtego okresu oraz urywki filmu kręconego w getcie przez Niemców), relacje – wspomnienia uczestników powstania oraz w formie animacji część przedstawiającą przebieg samego powstania.

Organizatorem obchodów było Towarzystwo Społeczno - Kulturalne Żydów w Polsce, a Muzeum Żydów Polskich POLIN było partnerem tego wydarzenia. 

Projekt odbywał się pod patronatem Ministra Edukacji Narodoweji wojewódzkich kuratorów oświaty.

W tym roku do akcji włączyła się rekordowa liczba ok. 1500 szkół i bibliotek z całej Polski.

Edyta Nestorowska – nauczyciel historii i WOS – u