Sprawozdanie z działalności biblioteki szkolnej w I półroczu roku szkolnego 2015/2016

Najczęściej wszystkie informacje związane z życiem biblioteki szkolnej publikowane są na stronie FB,  dlatego proszę zapoznać się ze sprawozdaniem z pierwszego półrocza.

Pierwsze miesiące roku szkolnego upłynęły na opracowaniu i udostępnieniu podręczników klasom pierwszych z programu Darmowy podręcznik dla uczniów klas pierwszych gimnazjum. Opracowano 864 podręczniki, wypożyczono komplety podręczników 69 uczniom klas pierwszych, 828 podręczników. Opracowano regulamin udostępniania podręczników z którym zostali zapoznani uczniowie oraz opiekunowie uczniów. Starsi uczniowie mogli zakupić używane podręczniki na giełdzie podręczników, która organizowana była w bibliotece.

Podobnie jak w minionych latach nasza szkoła włączyła się do Narodowego Czytania z Prezydentem. We wrześniu na ogólnoszkolnym spotkaniu w czytelni czytaliśmy fragmenty Lalki Bolesław Prusa. Z grona najbardziej zaangażowanych w to wydarzenie uczniów można wymienić :   

Julia Maniecka – 1a

Karolina Adriańska – 1b

Zuzanna Dziwińska – 1b

Dawid Kresa – 1b

Michalina Bolkowska – 1c

Katarzyna Ciesielska – 1c

Szymon Kosin – 1c

Monika Mikosik – 2b

Łucja Ostrowska – 2c

Wiktoria Olej – 3a

Natalia Kucharzów – 3b

Zuzanna Ruszkowska – 3b

 

Spotkania z Sybirakami to cykliczne działanie w naszej szkole. We wrześniu spotkaliśmy się w czytelni z przedstawicielami Stowarzyszenia Sybiraków, mieszkańcami Brzegu Dolnego: Zdzisławem Jamborskim oraz Władysławem Cholewą.  Dla uczniów klas pierwszych wysłuchanie wspomnień zaproszonych gości było niecodziennym przeżyciem         i była to żywa lekcja historii i patriotyzmu.

Kolejnym ważnym wydarzeniem w naszej czytelni był Dzień Głośnego Czytania.      W tym roku zaprosiliśmy do czytelni szkolnej dorosłych, aby zarekomendowali książki do samodzielnej lektury uczniom. Przyjęli zaproszenie do czytelni rodzice, osoby piastujące funkcje publiczne w naszym mieście:

 Aleksandrowicz Bogusława – dyrektor Miejskiej i Gminnej Biblioteki Publicznej w Brzegu Dolnym, mama ucznia

Boksa Aleksandra – emerytowany nauczyciel matematyki

Bołdyn Małgorzata – redaktor naczelny dwutygodnika Panorama Brzegu Dolnego, mama ucznia

Charłampowicz Monika – Sekretarz Gminy Brzeg Dolny

Czarna Anna – podinspektor Urzędu Miasta

Grobelna Elżbieta – mama ucznia ucznia PG1

Koleśniak Joanna – właścicielka Zakładu Fryzjerskiego, mama ucznia

Skrzyńska Barbara – współwłaścicielka Księgarni w Brzegu Dolny

Każda z pań odczytała krótki fragment polecanej książki i w nawiązaniu do niej przekazała jakieś cenne słowa, jak na przykład pani Monika Charłampowicz, która czytała fragment „Współczesnych manier” i podkreśliła, że dobre wychowanie jest w cenie. Pani Anna Czarna zaprezentował „Szalone życie Rudolfa” J. Fabickiej, którą absolwenci naszego gimnazjum mieli okazję poznać dzięki spotkaniom organizowanym przez Miejską i Gminną Bibliotekę Publiczną w Brzegu Dolnym, do czego nawiązała kolejny zaproszony gość - pani  Bogusława Aleksandrowicz – zachęcając uczniów do przeczytania jej ulubionej lektury sprzed lat – „Podróży za jeden uśmiech”      A. Bahdaja. Pani Małgorzata Bołdyn odczytała natomiast niezwykle śmieszny fragment „Michała jakiegośtam”, podkreślając, że lubi tę książkę z kilku powodów. Po pierwsze jej syn ma na imię Michał, po drugie właśnie 29 września są jego imieniny, a po trzecie ceni sobie jej autorkę – Ewę Nowak, która w niezwykły sposób tworzy rzeczywistość bliską także młodemu człowiekowi. Życzyła jednocześnie uczniom sukcesów, które na pewno będą odnosić w naszej szkole, bo jak podkreśliła, jest to szkoła niezwykle przyjazna. Kolejna z zaproszonych – pani Joanna Koleśniak – odczytała nam kilka przysłów o jesieni, z „Księgi przysłów polskich”, nawiązując w swoim wystąpieniu również do tego, że znając przysłowia wzbogacamy nasze wypowiedzi. Pani Barbara Skrzyńska przyniosła kilka pozycji. Chciała zareklamować młodym czytelnikom książki, które mogą być dla nich niezwykle interesujące, na przykład „Meto” Yvesa Greveta. Ostatnia z zaproszonych, pani Elżbieta Grobelna, przeczytała recenzję „Zwiadowców” Johna Flanagana, podkreślając, że jest to książka dla każdego, bo przeczytała ją i ona, i jej małżonek oraz dzieci.

Do grona czytających dołączyła także uczennica klasy 1C – Katarzyna Ciesielska, która odczytała fragmenty „Szubienicy o zmierzchu” i „Świtu Demonów” z serii Williama Hussey’a „Łowca czarownic”.

Spotkanie przyczyniło się do większego zainteresowania młodzieży polecanymi publikacjami książkowymi, niektóre z nich są już w zbiorach naszej biblioteki.

 Publiczne Gimnazjum Nr 1 im. Jana Pawła II w Brzegu Dolnym, jak kilka tysięcy polskich szkół, przystąpiło do drugiej edycji ministerialnego programu „Książki naszych marzeń”. W drugiej edycji programu uczniowie mieli nagrać krótki film pod hasłem „Nakręćmy się na czytanie!”. Do tego zadania włączyła się pani Danuta Grygonis i w czytelni powstał filmik przy dużym zaangażowaniu uczniów pt. Niespełnione nadzieje. Filmik został opublikowany w Internecie. Publiczne Gimnazjum Nr 1 im. Jana Pawła II w Brzegu Dolnym otrzymało dyplom od MEN za udział w tym konkursie. W tym roku otrzymaliśmy także dyplom za współpracę z portalem internetowym Biblioteki Szkolne Online. Portal dostrzegł dużą aktywność kulturalną biblioteki i szkoły. W czytelni corocznie odbywa się dużo spotkań, apeli i wystaw.  Nie wszystkie spotkania inicjowane są przez bibliotekę lecz zawsze aktywnie w nich uczestniczę i wspieram organizatorów. Dbam o estetyczny wygląd czytelni, pomagam przygotować wystawy towarzyszące danemu wydarzeniu np. z okazji otwarcie boiska lekkoatletycznego przygotowano wystawę fotografii Józefa Szumilasa i Witolda Gidla dokumentujących budowę boiska, z okazji Dnia Niepodległości – wystawka pokonkursowa z fotografii uczniów pt. Moja mała Ojczyzna. Na wyróżnienie zasługują fotografie wykonane przez Kacpra Bareckiego z klasy II c, Anny Laskowskiej z klasy I c, Natalii Groszek z klasy I c.

W okresie poprzedzającym święta Bożego Narodzenia co roku organizuję zajęcia w celu przygotowania ozdób świątecznych. Cześć z nich zdobi naszą okazałą choinkę w czytelni. W tym roku młodzież w ramach konkursu przygotowała książeczki z tekstami kolęd. Najstaranniejszą pracę wykonał Dominik Aleksandrowicz z klasy II b.

Dużym zainteresowaniem cieszą się spotkania w czytelni z artystami, muzykami, podróżnikami. Do udanych spotkań można zaliczyć:

- spotkanie ze Stanisławem Tomalakiem, dolnobrzeskim malarzem,

- cykliczne lekcje muzyczne zainicjowane przez panią Krystynę Hojło

- spotkanie z absolwentem Maciejem Trubiszem,

- spotkanie z Iwoną Koliczko, prezesem Fundacji Złote Psy

- muzyczne spotkanie z Jolantą Drozdą,

- spotkanie z podróżnikiem Bronisławem Grabowskim o Australii

- spotkanie z aktorem Zbigniewem Walerysiem na temat Quo Vadis

Brałam udział w wycieczkach klasowych do Wrocławia, z klasami III do Urzędu Wojewódzkiego i Biblioteki Ossolineum, z klasą I na Jarmark bożonarodzeniowy, do kina na film Mały Książę. Takie wyjazdy z klasami sprzyjają integracji, poznaniu zainteresowań młodzieży i nawiązania do zagadnień bibliotecznych. Wycieczka klas pierwszych była poprzedzona zajęciami w czytelni na temat wrocławskich zabytków.  

Dbamo kształtowanie pozytywnego wizerunku szkoły w środowisku i  upowszechniam osiągnięcia uczniów przez systematyczne umieszczanie informacji na portalu społecznościowym  FB.

Aktywność czytelnicza uczniów

Biblioteka szkolna obsługuje 204 uczniów zapisanych do naszej szkoły,  udostępnia swoje zbiory także absolwentom, rodzicom, nauczycielom i innym pracownikom szkoły.

Uczniowie klas I - III wypożyczyli           703 książek                 średnia – 3,4

Uczniowie klas I wypożyczyli                 173 książki                  średnia – 2,5

Uczniowie klas II wypożyczyli                322  książki                 średnia – 3,9

Uczniowie klas III wypożyczyli               208  książek                średnia – 3,8

 

Ilość wypożyczonych publikacji uczniom do domu w poszczególnych klasach:

Klasa I a - 25

Klasa I b - 52

Klasa I c – 96

Klasa II a – 107

Klasa II b – 102

Klasa  II c - 113

Klasa III a – 68

Klasa III b – 140

Wielu uczniów wypożycza książki także w bibliotece miejskiej. Bliskie sąsiedztwo biblioteki miejskiej sprzyja współpracy i poszerzaniu oferty czytelniczej. Zauważamy, że nowości czytelnicze cieszą się popularnością, dlatego wskazane jest stałe wzbogacanie zasobów bibliotecznych. W tym półroczu zakupiono do biblioteki szkolnej 12 publikacji, w tym dla młodzieży 5 książek, które zapisano do inwentarza głównego. W tym roku pozyskaliśmy w darze publikacje na temat Sybiraków od pana Władysława Cholewy, są to egzemplarze czasopisma Zesłaniec.

 Innym sposobem na mobilizowanie uczniów do czytania są wystawki i kiermasze okolicznościowe, które organizujemy przy okazji rocznic, świąt lub towarzyszom spotkaniom organizowanym w czytelni.  Organizowane kiermasze taniej książki przyczyniają się do  wzbogacania domowych biblioteczek uczniów i nauczycieli.      

Podczas lekcji i zajęć czytelniczych obok zajęć teoretycznych, czytane były fragmenty książek, czy też artykułów z czasopism w celu poszerzenia zainteresowań uczniów i zachęcenia do samodzielnej lektury wybranych publikacji.

Wnioski do dalszej pracy:

-udostępnianie i promowanie opracowanych dokumentów  

- rozwijanie kompetencji czytelniczych oraz upowszechnianie czytelnictwa wśród młodzieży

- pomoc uczniom w przygotowaniu się do egzaminów i  udziału w różnego typu konkursach, przedsięwzięciach artystycznych oraz innych formach rywalizacji opartych na zainteresowaniach młodzieży celem rozwijania w nich poczucia własnej wartości

- promowanie osiągnięć uczniów i placówki poprzez publikacje zamieszczane na portalu społecznościowym FB.