Udzielanie pierwszej pomocy – szkolenie dla nauczycieli

 „(…) Są takie chwile, kiedy czyjaś pomocna dłoń
jest niezbędna, czyjaś obecność jest ratunkiem (…)

Jak dobrze, że ty jesteś,
by komuś przyjść z pomocą,
po prostu przy nim być, gdy tego potrzebuje”.
[Małgorzata Stolarska]

W dniach 7 – 8 marca nauczyciele Publicznego Gimnazjum Nr 1 im. Jana Pawła II w Brzegu Dolnym, podzieleni na dwie grupy, uczestniczyli w szkoleniu z pierwszej pomocy przedmedycznej, które zostało zorganizowane dzięki zaangażowaniu pana Huberta Strzelczyka - szefa Zakładowych Służb Ratowniczych PCC "Rokita" S.A. oraz jego współpracowników – pana Zdzisława Posackiego i Mariusza Ozimka

.

Szkolenie zostało przeprowadzone w taki sposób, aby przypomnieć nauczycielom łańcuch ratunkowy, czyli zespół czynności ratowniczych zazębiających się i dających większe rokowania na przeżycie poszkodowanego, a w ramach tego poćwiczyć na fantomie resuscytację krążeniowo – oddechową. Nauczyciele, dzięki ogromnemu zaangażowaniu szkolących, usystematyzowali sobie wiedzę na temat wczesnej defibrylacji i opieki poresuscytacyjnej.

Poruszone zostały także aspekty prawne udzielania pierwszej pomocy, zasady własnego bezpieczeństwa, zabezpieczenia miejsca wypadku, a także tematyka omdleń, padaczki, zadławień, złamań i zwichnięć, czyli sytuacji, które w szkole mogą się zdarzyć.

Panowie podkreślali  podczas szkolenia wielokrotnie, jak ważne jest reagowanie w sytuacjach kryzysowych. „Każdy z nas może być osobą poszkodowaną lub przyczynić się do uratowania życia innemu człowiekowi”.

W ubiegłym roku szkolnym, tuż przed wakacjami, szkolenie z pierwszej pomocy przedmedycznej przeszli także wszyscy uczniowie gimnazjum. Był to doskonały czas na to, aby zapoznać ich z aspektem niesienia pierwszej pomocy przedmedycznej, bo przed nimi był okres odpoczynku, ale i wzmożonej aktywności fizycznej (możliwość urazów), korzystania z kąpieli wodnych i słonecznych. Wtedy też obejrzeli film edukacyjny "Bezpieczne przebywanie na akwenach śródlądowych i korzystanie ze sportów wodnych" rekomendowany przez MEN. Uczniowie zdobyli praktyczne umiejętności, które dają im gwarancje tego, że w sytuacji kryzysowej będą mogli pomóc, ratując nawet czyjeś życie.

Krzysztof Dmytrów – koordynator ds. zdrowia i bezpieczeństwa