Żołnierze Wyklęci

„Nie zamknie ust
Cmentarny dół
Niepamięć ran
Też nie zabliźni
Bo dzięki nim
Jeszcze się tlą
Resztki honoru mej Ojczyzny”
[T. Sikora]

 

               We wtorek, 1 marca, uczniowie Publicznego Gimnazjum Nr 1 im. Jana Pawła II w Brzegu Dolnym uczestniczyli w lekcji przygotowanej przez Panią Zofię Kuczyńską – nauczyciela bibliotekarza – w ramach obchodów Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”.

               W ramach zajęć uczniom została przybliżona historia „Żołnierzy Wyklętych”, czyli „żołnierzy polskiego podziemia niepodległościowego, którzy pięć lat okupacji niemieckiej zmuszeni byli zamienić na idący ze wschodu, niczym burza, stalinowski reżim. W odróżnieniu od tej części społeczeństwa, która uznała władzę ludową narzuconą odgórnie na polecenie Stalina, Oni – wyklęci przez komunistyczny system, nie złożyli broni. Jeszcze raz poszli do lasu bronić miejscowej ludności przed kradzieżami i gwałtami MO, UB i NKWD. Podziemie niepodległościowe na skutek braku reakcji aliantów na komunistyczne fałszerstwo zamiast demokratycznych wyborów, oraz na fakt iż państwa zachodniej Europy uznały Polskę pod rządami sowietów, świadomi braku perspektyw żołnierze niepodległościowych organizacji zmuszeni byli przyjąć symboliczny kielich goryczy od komunistycznych władz w postaci tzw. „amnestii”, które okazały się podstępnymi pułapkami. Nadal tropiono i mordowano nie tylko tych, którzy nie chcieli się ujawnić, ale także tych, którzy to uczynili”.
               Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” to święto obchodzone 1 marca, ustanowione na mocy ustawy z dnia 3 lutego 2011 roku. W 2009 roku organizacje kombatanckie zwróciły się o ustalenie dnia 1 marca Dniem Żołnierzy Antykomunistycznego Podziemia.  Data 1 marca nie jest przypadkowa. Tego dnia w 1951roku w mokotowskim więzieniu komuniści strzałem w tył głowy zamordowali przywódców IV Zarządu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość – Łukasza Cieplińskiego i jego towarzyszy walki. Tworzyli oni ostatnie kierownictwo ostatniej ogólnopolskiej konspiracji kontynuującej od 1945 roku dzieło Armii Krajowej.

Inicjatywę ustawodawczą podjął w 2010 roku prezydent Lech Kaczyński. Uzasadnienie dołączone do projektu ustawy głosiło, że ustanowienie święta: „ jestwyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji patriotycznych, za krew przelaną w obronie Ojczyzny” .

               Uczniowie podczas zajęć mieli także okazję obejrzeć przygotowaną gazetkę okolicznościową, jak również film „Ja jedna zginę. Inka 1946”, przybliżający postać Danuty Siedzikówny, sanitariuszki 4. szwadronu odtworzonej na Białostocczyźnie 5 Wileńskiej Brygady AK i 1 szwadronu Brygady działającym na Pomorzu. Ince zarzucono osobisty udział w zastrzeleniu funkcjonariuszy UB i MO podczas starcia koło miejscowości Podjazy, a nawet wydawania rozkazów, pomimo że była jedynie sanitariuszką oddziału. W 2006 roku została pośmiertnie odznaczona Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

Zofia Kuczyńska – nauczyciel bibliotekarz