„Quo vadis” – powieść a film – spotkanie ze Zbigniewem Walerysiem

               W piątek, 29 stycznia, uczniowie Publicznego Gimnazjum Nr 1 im. Jana Pawła II w Brzegu Dolnym, mieli okazję, dzięki uprzejmości dyrekcji Miejskiej i Gminnej Biblioteki Publicznej w Brzegu Dolnym, uczestniczyć w spotkaniu ze znanym aktorem Zbigniewem Walerysiem, który przybył z prelekcją „<Quo vadis> - powieść a film”.

Zbigniew Waleryś to aktor urodzony w Wąsoszu, który ukończył Studium Aktorskie przy Teatrze Polskim we Wrocławiu. Jak podają źródła zadebiutował 3 listopada 1977 rolą teatralną w „Hamlecie” Williama Shakespeare'a na scenie Teatru Polskiego we Wrocławiu. Występował w teatrach: Polskim we Wrocławiu(1977–1979), Lubuskim w Zielonej Górze(1979–1980), Polskim we Wrocławiu(1982–1986), im. Stefana Jaracza w Olsztynie(1991–1992), Dramatycznym w Legnicy(1992–1995), im. C. K. Norwida w Jeleniej Górze(1995–1996), Wrocławskim Teatrze Współczesnym(1996–1997), im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy(2003–2004) oraz w Teatrze Polskim w Poznaniu(2008–2012). Od kilku lat, jak sam o sobie mówi, „wolny strzelec”.

               Podczas ponadgodzinnego spotkania poznaliśmy kulisy powstawania filmu „Quo vadis” w reżyserii Jerzego Kawalerowicza, który powstał oczywiście na podstawie powieści polskiego noblisty Henryka Sienkiewicza i mogliśmy posłuchać pięknych fragmentów roli Pawła z Tarsu, którą zagrał w tym filmie nasz gość. Przybliżył nam także samą lekturę.

               Dodatkowo aktor opowiadał o swoim dorobku artystycznym, o swoich rolach i nagrodach, które do tej pory otrzymał. Z ogromnym sentymentem mówił o roli Dionizego Wajsa, męża romskiej poetki, w „Papuszy”, dzięki której otrzymał w 2013r. Złotego Lwa za najlepszą drugoplanową rolę męską.

Przywołał również swoje role w filmach: „Weiser” W. Marczewskiego czy „Pianista” R. Polańskiego oraz w serialach: „Sprawiedliwi”, „M jak miłość”, „Paradoks”, „Czas honoru” czy „Pierwsza miłość”.

Rozmawiał z nami bardzo otwarcie o aktorskim życiu, o rodzinie, zachęcając nas do spełniania marzeń, do dążenia do celu, który nawet na początku może okazać się nieosiągalny i do ciężkiej pracy, bo tylko taka przynosi efekty.

Piątkowe spotkanie okazało się niezwykle interesujące, ponieważ mieliśmy okazje spotkać bardzo ciekawego i otwartego człowieka, który nas po prostu oczarował.

Uczniowie