Wprowadzenie do Geocachingu

W czwartek, 21 stycznia, uczniowie Publicznego Gimnazjum Nr 1 im. Jana Pawła II w Brzegu Dolnym mieli okazję spotkać się z Rafałem Plezią, prezesem zarządu Stowarzyszenia LGD „Kraina Łęgów Odrzańskich", który tego dnia odwiedził gimnazjalistów, aby zarazić ich pasją, która nazywa się Geocaching i polega na poszukiwaniu skarbów za pomocą odbiornika GPS. Nasz gość przybył na zaproszenie Urzędu Miasta, w związku z czym wraz z nim gościliśmy także wiceburmistrza – Pana Pawła Pirka oraz Panią Monikę Kwapisz – urzędnika Referatu ds. Funduszy Europejskich.

Okazało się, że dla kilku z naszych kolegów nie jest to obcy temat, że znają ideę przewodnią Geocachingu, której przyświeca znalezienie ukrytego wcześniej w terenie pojemnika – skrytki i odnotowanie tego faktu na specjalnej stronie. Dowiedzieliśmy się, że jest to doskonała zabawa dla każdego, ponieważ każda ze skrytek ma określoną trudność zadania i trudność terenu, przez co właśnie wyszukiwanie skrzynki można dostosować do swoich możliwości i kondycji.

Gość nasz zaprezentował także sprzęt, który pozwala bawić się w Geocaching (GPS lub telefon z GPS – em, dostęp do Internetu, konto w serwisie Geocaching.com, aparat fotograficzny, latarki, notatnik, i in.), ideę rozpowszechnioną niemalże na całym świecie, gdzie dodatkowym jej atutem jest to, że można bawić się o każdej porze dnia i nocy (dostęp może na przykład ograniczyć jedynie pogoda czy godziny otwarcia parku, w którym znajduje się skrytka) . Podał nam też powody, dla których ludzie bawią się w Geocaching. Były to między innymi:

 - wspólna zabawa na świeżym powietrzu;

 - podejmowanie wyzwań;

 - świetny sposób na poznanie miejsc bliższych i dalszych oraz atrakcyjnych, ponieważ geocache ukryte są w miejscach o interesującej historii lub wyjątkowo pięknych;

 - sprawianie, że aktywności takie jak turystyka rowerowa, piesza czy żeglarstwo dają więcej radości.

               Podczas spotkania zostaliśmy także zapoznani z typami skrytek (tradycyjne, Multi – Cache, zagadka), ich budową (może ona przybierać najróżniejsze kształty), a także dowiedzieliśmy się, co może się w nich znajdować. Wiemy już więc, że skrytka zawiera logbook, czyli dziennik znalezień, do którego wpisuję się każdy, kto odkrył skrzynkę oraz „skarby”. Znalazca może ze skrzynki zabrać dowolna rzecz, ale musi zostawić coś, co najmniej równej lub większej wartości dla następnych znalazców.

               Geocaching wprowadza także element gry, kiedy to w skrzynkach odnajdzie się trackable – „przedmioty wędrujące”, z których każdy posiada indywidualny kod śledzenia, a które można zabrać, tylko wtedy, kiedy umożliwi się ich cel związany z podróżą.

               Na zakończenie spotkania nasz gość jeszcze raz zachęcił nas do podjęcia zabawy w poszukiwanie skarbów, a jednocześnie przestrzegł przed mugolami, czyli niewtajemniczonymi, bo my już do tego grona nie należymy, chociażby dzięki wiedzy, którą posiedliśmy. Nie mamy więc wyboru, jak ruszyć w teren i odnaleźć skarby ukryte na terenie naszego miasta, bo okazało się , że są i że w naszym mieście możemy spotkać fanów Geocachingu.

Przyszli poszukiwacze skarbów