Listy, które ratują życie - dołączyliśmy do Maratonu Pisania Listów

               Także w tym roku uczniowie Publicznego Gimnazjum Nr 1 im. Jana Pawła II w Brzegu Dolnym dołączyli do akcji Amnesty Intrnational ratującej życie poprzez pisanie listów w sprawie tych, których prawa są łamane, a którzy walczyli w obronie innych, którzy nie bali się wyrazić swojego zdania, kiedy prawa człowieka nie były przestrzegane.

               Maraton Pisania Listów to inicjatywa, która co roku odbywa się w okolicach dnia 10 grudnia, czyli Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka, ponieważ ma pokazać, że są ludzie, którzy nie pozwolą na niewłaściwe traktowanie innych, którzy choćby poprzez napisanie listu, chcą zmienić sytuację osób niesłusznie skazanych lub nękanych tylko przez to, że w sposób jawny wyraziły swoje zdanie, do którego przecież każdy człowiek powinien mieć prawo.

               Tegoroczny Maraton Pisania Listów odbywał się w dniach 4 – 13 grudnia jednocześnie w ponad 500 miejscach w całej Polsce i w około 100 krajach na całym świecie. W Brzegu Dolnym akcję koordynował Zespół Szkół Zawodowych, z panią Idą Węgrzynowską – nauczycielką języka angielskiego - na czele. Tam Maraton odbył się 5 grudnia. My natomiast dołączyliśmy do akcji 9 grudnia, kiedy to listy można było pisać w siedzibie dolnobrzeskiego oddziału PTTK na osiedlu Fabrycznym.

               W tym roku listy dotyczyły 10 spraw (ludzi niesłusznie skazanych, torturowanych, zaginionych w niewyjaśnionych okolicznościach, walczących w obronie praw człowieka, więźniów sumienia czy dziewcząt z Burkina Faso zmuszanych w młodym wieku do małżeństwa), których opis można odnaleźćna stronie www.amnesty.org.pl/maraton. Opisy te były również dostępne dla wszystkich uczestników Maratonu Pisania Listów w miejscach, w których się on odbywał.

               Maraton Pisania Listów ma co roku swój realny wydźwięk. Ubiegłoroczny przyniósł ułaskawienie Mosesa Akatugby – Nigeryjczyka, który był skazany na śmierć w wieku 16 lat za kradzież trzech telefonów. Dzięki napisanym w tamtym roku listom gubernator Delty uwolnił chłopca.

               Cieszy nas fakt, że mogliśmy dołączyć do akcji, do której zachęciła nas wicedyrektor szkoły – Pani Magdalena Wlaźlak – Szał, która oczywiście wraz z nami podjęła się pisania listów ratujących życie.

Zachęcamy też do odwiedzania strony Stowarzyszenia Amnesty International: www. amnesty.org.pl.

Michalina Bolkowska, 1C