Młody obywatel w urzędzie

W środę, 18 listopada, klasy 3A i 3B Publicznego Gimnazjum Nr 1 im. Jana Pawła II w Brzegu Dolnym, uczestniczyły w realizacji pierwszego etapu projektu edukacyjnego „Obywatel w Urzędzie".

Uczniowie, pod opieką wychowawców – pań: Grażyny Dziwińskiej i Jolanty stadnik oraz koordynatorki projektu – pani Edyty Nestorowskiej, wzięli udział w lekcji samorządowej przeprowadzonej w Urzędzie Wojewódzkim, która odbyła się w sali obrad Sejmiku Wojewódzkiego. Dzięki tej inicjatywie mogli pogłębić swoją wiedzę na temat podziału administracyjnego w Polsce, przypomnieć sobie, kto sprawuje władzę na poszczególnych szczeblach władzy samorządowej oraz jakie są zadania poszczególnych władz. Przedstawiono też uczniom urząd wojewody oraz zadania, którymi się zajmuje oraz koncepcje rozwoju województwa dolnośląskiego. Cała lekcja była uatrakcyjniona prezentacja multimedialną.

Po tej ciekawej lekcji WOS – u, jak i historii, podczas której uczniowie nie siedzieli w ławkach szkolnych, a mogli doświadczyć jej, przechadzając się korytarzami Urzędu czy siedzieć na miejscach radnych Sejmiku, przyszedł czas na drugą część wyjazdu, równie atrakcyjną.

Zwiedzając piękne okolice Ostrowa Tumskiego, uczniowie udali się na lekcję do Narodowego Zakładu im. Ossolińskich, której temat brzmiał: „ Motywy biblijne – prze­gląd wybra­nych histo­rii ze Sta­rego i Nowego Testa­mentu, które można odna­leźć na gra­fi­kach, rysun­kach, ilu­stra­cjach książ­ko­wych wszyst­kich epok”.  Tutaj także, oprócz ciekawych opowieści prowadzącej, obejrzeli prezentację multimedialną, która „zaprowadziła uczniów do <sali pod kopułą>”, gdzie widnieją malowidła, ukazujące sceny i motywy biblijne, aby następnie „zaprowadzić uczniów na <taras widokowy>” z piękną panoramą Wrocławia i Odry.

Te dwie jakże interesujące lekcje na pewno po pierwsze podniosły świadomość uprawnień  młodych ludzi, jako obywateli i umiejętność korzystania z nich; będą mogli je wykorzystać,  załatwiając w przyszłości różne sprawy w urzędzie, a dodatkowo zwiększyły wiedzę polonistyczną i pozwoliły młodzieży na obcowanie z wielką sztuką.

Edyta Nestorowska – nauczyciel historii i WOS – u