Też mamy swoje prawa - Dzień Praw Dziecka

 „Dziecko ma prawo chcieć, upominać się, żądać – ma prawo wzrastać i dojrzewać, a dojrzawszy rodzić owoce”. [Janusz Korczak]

               Człowiek zapytany o to, kiedy przypada Dzień Dziecka, odpowie bez większego namysłu, że to 1 czerwca. Należy pamiętać jednak, że 20 listopada to także okazja do świętowania, ponieważ w tym dniu obchodzona jest rocznica uchwalenia Deklaracji Praw Dziecka (1959r.) oraz Konwencji o Prawach Dziecka (1989r.). Ten Powszechny Dzień Dziecka nazywany jest również Dniem Praw Dziecka.

Polska, jako członek Światowej Organizacji Narodów Zjednoczonych, propaguje datę 20 listopada, jako Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka, by podkreślić, że każde Dziecko to Mały Człowiek posiadający swoje prawa.„Traktuj dziecko, jak dorosłego, pamiętając o tym, że jest dzieckiem”.[Janusz Korczak]

               Aby uczcić nasze święto, Panie: Edyta Nestorowska – nauczyciel historii i WOS – u oraz Katarzyna Borla – pedagog szkolny, zaproponowały nam na ten dzień lekcje otwarte, podczas których rozmawialiśmy o swoich prawach i o aktach nam je gwarantujących oraz przygotowaliśmy plakaty, które miały obrazować posiadane przez nas prawa. Dodatkowo grupy tworzące prace plastyczne miały wymyśleć wierszyk o prawach dziecka.

               Powstały różnorodne i oryginalne prace, które mogliśmy podziwiać wyeksponowane w czytelni szkolnej, a czas poświęcony na ich wykonanie nie dość, że uświadomił nam moc i zakres posiadanych przez nas praw, to dodatkowo nas zintegrował.

               Dziękujemy za przypomnienie nam o tym, że my – młodzi ludzie - mamy także swojego rzecznika, że mamy telefon zaufania oraz mnóstwo instytucji, które stoją na straży naszych praw. Przybliżono nam również postać Janusza Korczaka – cudownego pedagoga i największego przyjaciela dzieci, którego słowa są bardzo ważne dla nas.

Dzień ten był jednocześnie możliwością do dyskusji na temat tego, że aby młody człowiek dobrze funkcjonował we współczesnym świecie, to musi pamiętać także o tym, że oprócz praw ma i obowiązki.

„Dziecko nie może myśleć «jak dorosły», ale może dziecięco zastanawiać się nad poważnymi zagadnieniami dorosłych; brak wiedzy i doświadczenia zmusza je, by inaczej myślało”.[Janusz Korczak]

Uczniowie