Przedmioty ścisłe – klucz do kariery?!

Pierwszego odkrycia badacz może dokonać sam, lecz im bardziej świat staje się skomplikowany, tym trudniej doprowadzić mu badania do końca bez uciekania się do współpracy z innymi. [Aleksander Fleming]

We wtorek, 10 listopada, klasa 2B matematyczno – przyrodnicza z Publicznego Gimnazjum Nr 1 im. Jana Pawła II w Brzegu Dolnym uczestniczyła już po raz kolejny w nietypowych, a tym samym niezwykle interesujących zajęciach z fizyki.

Inicjatorką tego przedsięwzięcia była pani Dorota Szubert – nauczycielka fizyki i chemii, która nawiązała współpracę z panią dr inż. Anną Hajdusianek - pracownikiem naukowym Katedry Fizyki Doświadczalnej Politechniki Wrocławskiej, prowadzącym też zajęcia dydaktyczne (wykłady, ćwiczenia, pracownie) dla studentów , a jednocześnie kierownikiem zespołu przygotowującego demonstracje do wykładów.

Współpraca Publicznego Gimnazjum Nr 1 im. Jana Pawła II w Brzegu Dolnym z panią Anną Hajdusianek rozpoczęła się tak naprawdę już siedem lat temu, kiedy szkoła uczestniczyła w projekcie Super Szkoły, w ramach którego odbywały się zajęcia z fizyki pod nazwą „Dolnobrzeski Einstein". Pani Anna Hajdusianek była także w poprzednim roku szkolnym w naszym gimnazjum, kiedy to prowadziła zajęcia z fizyki wtedy dla klasy 1B matematyczno – przyrodniczej.

               Tym razem tematem lekcji była optyka. Uczniowie w grupach pod kierunkiem gościa doświadczalnie wyznaczali ogniskową soczewki, z zaangażowaniem wykonywali pomiary i dokonywali obliczeń, mając także możliwość skorzystania z materiałów przywiezionych przez panią docent oraz korzystając z jej pomocy.

               Była to kolejna z nietypowych lekcji w tej klasie. W ubiegłym roku szkolnym uczniowie ci uczestniczyli już w zajęciach z Panią Anną Hajdusianek, podczas których doświadczalnie wyznaczali średnią wartość prędkości opadania kulki zanurzonej w glicerynie w  zależności od jej masy.

Klasa ta również, ze względu na specyfikę oddziału, uczestniczyła w zajęciach w laboratorium LabAnalityka w Zakładach Chemicznych PCC Rokita S.A., gdzie także mieli okazję sprawdzić swoją wiedzę w praktyce podczas wykonywania przeróżnych doświadczeń, pod czujnym okiem pań pracujących w laboratorium.

W tym roku szkolnym planowane są także dla tej klasy zajęcia w laboratorium LabAnalityki w drugim semestrze, jak również dla klasy 1B matematyczno – przyrodniczej w semestrze pierwszym.

               Mamy nadzieję, że zajęcia z pracownikiem Politechniki Wrocławskiej oraz zajęcia w Zakładach Chemicznych PCC Rokita S.A. będą pogłębieniem wiedzy i urozmaiceniem codzienności szkolnej, a jednocześnie uzmysłowią uczniom, że przedmioty ścisłe mogą być w przyszłości przepustką do znalezienia bardzo ciekawej pracy.

               Dorota Szubert – nauczyciel fizyki i chemii

zobacz zdjęcia