Lubeka – „zachodnie miasto na bałtyckim wybrzeżu” (podsumowanie wymiany międzynarodowej młodzieży)

         W dniach 2 – 4 października grupa nauczycieli Publicznego Gimnazjum Nr 1 im. Jana Pawła II w Brzegu Dolnym (Danuta Grygonis, Małgorzata Jaworska, Jolanta Lebiedowska i Anna Polek) wraz z Dyrektorem Szkoły – Józefem Szumilasem – uczestniczyła w konferencji dotyczącej wymiany międzynarodowej młodzieży, która łączy od 22 lat Brzeg Dolny z niemieckim Mellendorfem (Dolna Saksonia).

Nauczyciele z Polski i Niemiec  spotkali się w celu podsumowania majowego pobytu niemieckiej młodzieży  w Brzegu Dolnym (18 – 23 maja 2015r.), a także aby zewaluować podjęte do tej pory działania dotyczące wymiany międzynarodowej młodzieży.  Przepiękne miejsce konferencji, jakim jest Lubeka, pozwoliło poznać jeszcze lepiej kraj naszego partnera.

Dzięki zorganizowanym spotkaniom plenerowym dowiedzieliśmy się, że Lubekę nazywa się „królową wszystkich miast hanzeatyckich” (jest nim także Gdańsk), a po kilku dniach w niej spędzonych wiedzieliśmy już dlaczego. Przede wszystkim jest to miejsce, w którym odnaleźliśmy kilka kościołów, z powodu których Lubeka nosi też przydomek „Miasta siedmiu wież”. Wśród sakralnych obiektów najbardziej znane i ciekawe to Katedra, wybudowana na przełomie XII i XIII wieku, jako pierwsza taka duża świątynia z cegły wzniesiona na wybrzeży Bałtyku oraz Kościół Mariacki – gotyckie arcydzieło oraz symbol dobrobytu i bogactwa. Poza kościołami w mieście jest też sporo zabytków świeckich, na przykład przepiękna Brama Holsztyńska, Brama Zamkowa czy ratusz.  Lubeka to miasto zbudowane z czerwonej cegły, którego atutem jest przeurocze wybrzeże.

Oczywiście oprócz atrakcji związanych z miejscem konferencji nauczyciele dyskutowali na temat tego, co takie wymiany przynoszą każdej ze stron i okazało się, że nasze spostrzeżenia są niezwykle zbieżne, bo każdy podkreślał, że aktywne uczestnictwo młodzieży w tym przedsięwzięciu to idealny sposób na odkrywanie                        i poznawanie obyczajów, tradycji i kultury zagranicznego sąsiada, uczenie się od siebie, jak również doskonalenie umiejętności posługiwania się tak językiem niemieckim, jak i angielskim.

Międzynarodowa wymiana młodzieży dla nauczycieli języków obcych była przede wszystkim projektem językowym, który zachęcił uczniów do nauki języków oraz dał im okazję do używania wyuczonych umiejętności
w sytuacjach życia codziennego. Dla uczniów był to czas intensywnej pracy właśnie nad umiejętnościami językowymi, ale przede wszystkim czas uczenia się odpowiedzialności za swojego gościa, zorganizowania mu miłego czasu, ale też dobrej zabawy.

Szesnastoletnia współpraca szkół umożliwiła młodzieży z Polski i Niemiec bliższe poznanie, wspólną naukę oraz zawieranie przyjaźni bez względu na bariery językowe i granice państwowe. W tym okresie zrealizowano 26 projektów międzynarodowej wymiany młodzieży, w których udział wzięło 520 gimnazjalistów z Brzegu Dolnego i 465 uczniów z Konrad Adenauer Schule w Mellendorfie.  W działaniu realizowało się przesłanie umowy partnerskiej szkół: „ Uczyć się z sąsiadem i od sąsiada. Przez porozumienie do przyjaźni.”

Wspólne działania partnerskich szkół doceniła Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży w Warszawie, przyznając szkole i najbardziej zaangażowanym nauczycielom wyróżnienia „Dobry Sąsiad”.

 

Anna Polek – nauczyciel języka niemieckiego i angielskiego