Dzień Głośnego Czytania

„Sterczące regały uginają się

Pod ciężarem tysiąca śpiących dusz.

Po cichu, z nadzieją –

Za każdym razem, gdy otwieram książkę,

Budzi się dusza”.[Xi Chuan]

We wtorek, 29 września, z inicjatywy Pani Zofii Kuczyńskiej – nauczyciela bibliotekarza, odbyła się w Publicznym Gimnazjum Nr 1 im. Jana Pawła II w Brzegu Dolnym niezwykła akcja – Dzień Głośnego Czytania.

Jest to święto, które ma w naszym kraju już kilkunastoletnią tradycję, a zostało ogłoszone w 2001 roku z inicjatywy Polskiej Izby Książki, przez co nie mogliśmy pominąć go w kalendarzu wydarzeń szkolnych. Dodatkowo ma ono wieloraki wymiar, gdyż jak podkreślają psychologowie, „ (…)dziecko, któremu się czyta, uczy się słuchać, rozwija zdolność koncentracji, chęć poznawania świata oraz zainteresowania. Tak spędzony czas wspólnie z dzieckiem procentuje w przyszłości, buduje wzajemne zaufanie i pozwala lepiej rozwiązywać problemy wieku nastoletniego”.

W Dzień Głośnego Czytania w bibliotece szkolnej pojawili się uczniowie klas pierwszych oraz niebywale interesujące osoby, które to przyszły oczywiście, żeby głośno poczytać młodzieży, ale jednocześnie zarekomendować  książki, do których uczniowie mogliby sięgnąć i polubić, bo jak zostało powiedziane: „Nie można polubić czytania, nie czytając”. Na zaproszenie odpowiedziały:

Aleksandrowicz Bogusława – dyrektor Miejskiej i Gminnej Biblioteki Publicznej w Brzegu Dolnym

Boksa Aleksandra – emerytowany nauczyciel matematyki

Bołdyn Małgorzata – redaktor naczelny dwutygodnika Panorama Brzegu Dolnego

Charłampowicz Monika – Sekretarz Gminy Brzeg Dolny

Czarna Anna – podinspektor Urzędu Miasta

Grobelna Elżbieta – rodzic ucznia PG1

Koleśniak Joanna – właścicielka Zakładu Fryzjerskiego, rodzic

Skrzyńska Barbara – współwłaścicielka Księgarni w Brzegu Dolny

Każda z pań odczytała krótki fragment swojej książki i w nawiązaniu do niej przekazała jakieś cenne słowa, jak na przykład pani Monika Charłampowicz, która czytała fragment „Współczesnych manier” i podkreśliła, że dobre wychowanie jest w cenie. Pani Anna Czarna zaprezentował „Szalone życie Rudolfa” J. Fabickiej, którą absolwenci naszego gimnazjum mieli okazję poznać dzięki spotkaniom organizowanym przez Miejską i Gminną Bibliotekę Publiczną w Brzegu Dolnym, do czego nawiązała kolejny zaproszony gość - pani  Bogusława Aleksandrowicz – zachęcając uczniów do przeczytania jej ulubionej lektury sprzed lat – „Podróży za jeden uśmiech” A. Bahdaja. Pani Małgorzata Bołdyn odczytała natomiast niezwykle śmieszny fragment „Michasia jakiegośtam”, podkreślając, że lubi tę książkę z kilku powodów. Po pierwsze jej syn ma na imię Michał, po drugie właśnie 29 września są jego imieniny, a po trzecie ceni sobie jej autorkę – Ewę Nowak, która w niezwykły sposób tworzy rzeczywistość bliską także młodemu człowiekowi. Życzyła jednocześnie uczniom sukcesów, które na pewno będą odnosić w naszej szkole, bo jak podkreśliła, jest to szkoła niezwykle przyjazna. Kolejna z zaproszonych – pani Joanna Koleśniak – odczytała nam kilka przysłów o jesieni, z „Księgi przysłów polskich”, nawiązując w swoim wystąpieniu również do tego, że znając przysłowia wzbogacamy nasze wypowiedzi. Pani Barbara Skrzyńska przyniosła kilka pozycji. Chciała zareklamować młodym czytelnikom książki, które mogą być dla nich niezwykle interesujące, na przykład „Meto” Yvesa Greveta. Ostatnia z zaproszonych, pani Elżbieta Grobelna, przeczytała zajawkę „Zwiadowcy”Johna Flanagana, podkreślając, że jest to książka dla każdego, bo przeczytała ją i ona, i jej małżonek oraz dzieci.

Do grona czytających dołączyła także uczennica klasy 1C – Katarzyna Ciesielska, która odczytała fragmenty „Szubienicy o zmierzchu” i „Świtu Demonów” z serii Williama Hussey’a „Łowca czarownic”. Zachęcała też swoich kolegów i koleżanki do tego, aby znaleźli czas na czytanie, aby pobyli z prawdziwą książką.

Na zakończenie spotkania Dyrektor Szkoły, pan Józef Szumilas, podziękował serdecznie gościom, którzy zechcieli poświęcić swój czas, a jednocześnie przyjść do szkoły z wielką misją zachęcania do systematycznego czytania i podsumował spotkanie słowami, które zrobiły na uczniach wielkie wrażenie: „Jesteś tym, co czytasz”.

Dziękujemy wszystkim paniom za trud, jaki włożyły, aby spotkać się z gimnazjalistami i chęć do uatrakcyjnienia tak ważnego święta, jakim jest Dzień Głośnego Czytania.

"[...]Bowiem solidna książka zawsze wskazuje w inną stronę i poza siebie."  [Bohumil Hrabal]

Zofia Kuczyńska – nauczyciel bibliotekarz

 

zobacz zdjęcia