Dzień Teatru i Dzień Pięknego Czytania

„Teatr jest po to,
żeby wszystko było inne niż dotąd.
Żeby iść do domu
w zamyśleniu,
w zachwycie”
.

/Joanna Kulmowa, wrocławska poetka/
 

W piątek, 27 marca, w związku z obchodami Międzynarodowego Dnia Teatru, Pani Krystyna Hojło – nauczycielka plastyki, muzyki  i zajęć artystycznych oraz  Pani Zofia Kuczyńska - bibliotekarka, zorganizowały, w czytelni szkolnej Publicznego Gimnazjum Nr 1 im. Jana Pawła II w Brzegu Dolnym, Dzień Teatru i Dzień Pięknego Czytania.

Dzień Teatru ustanowiono w czerwcu 1961 roku podczas IX Światowego Kongresu Międzynarodowego Instytutu Teatralnego w Helsinkach (działającego pod auspicjami UNESCO). Jego ustanowienie zaproponował Arvi Kivimaa, prezydent Fińskiego Instytutu Teatralnego. Dzień obchodów ustalono na 27 marca, w rocznicę otwarcia Theatre of Nations w Paryżu. Od tego czasu Międzynarodowy Dzień Teatru jest obchodzony rokrocznie przez ponad sto narodowych ośrodków na całym świecie

Obchody Światowych Dni Teatru mają na celu promocję i międzynarodową wymianę informacji na temat teatru, pobudzenia kreacji i zwiększenia współpracy ludzi teatru. Dodatkowo mają uświadomić opinii publicznej wagę sztuki i artystycznej kreacji w życiu codziennym, w celu wzmocnienia przyjaźni i więzi międzyludzkich .

Co roku, 27 marca, w związku z obchodami tego święta rozsyłana jest wiadomość, tłumaczona na ponad 20 języków, od wybitnego człowieka teatru, która zawiera jego przemyślenia na temat teatru i światowej harmonii. Tego dnia odbywają się oczywiście specjalne spotkania, sympozja, przedstawienia teatralne itp. poświęcone znaczeniu i problemom teatru.

W ramach naszych szkolnych obchodów tego święta uczniowie poszczególnych klas, zapraszani do czytelni przez organizatorki akcji, mieli możliwość porozmawiać o współczesnym teatrze, jego odbiorze przez młodych ludzi oraz o tym czy teatr może obecnie być dla nich atrakcyjny. Dodatkowo rozwiązywali quiz na temat wiedzy o teatrze oraz mieli okazję obejrzeć fragmenty sztuki , wyreżyserowanej przez Panią Krystynę Hojło, „Brat naszego Boga”, która miała swoją premierę w Dolnobrzeskim Ośrodku Kultury w 2009.

Cała akcja została dopełniona pięknym i głośnym czytaniem. Przy specjalnie przygotowanej mównicy chętni uczniowie czytali swoim kolegom i koleżankom fragmenty wybranych przez siebie książek, mogąc poczuć się trochę, jak aktor na scenie.

 

„Świat jest teat­rem, ak­to­rami ludzie,
Którzy ko­lej­no wchodzą i znikają”. /
William Shakespeare /

 

Zofia Kuczyńska – nauczyciel – bibliotekarz

zobacz zdjęcia