- w sprawie bhp uczniów w szkole

ZARZĄDZENIE NR 1/2007/2008
Dyrektora Publicznego Gimnazjum Nr 1w Brzegu Dolnym
z dnia 26 października 2007r.
w sprawie ustalenia zasad odpowiedzialności nauczycieli Publicznego Gimnazjum Nr 1 im. Jana Pawła II za bezpieczeństwo uczniów podczas zajęć organizowanych przez szkołę"  

Na podstawie art. 33 ust 1 pkt 7) ustawy z dnia 7 września 1991r. o systemie oświaty ( tekst jedn. : Dz. U 2004 Nr 256, poz.2572 ze zm.) oraz §2 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z 31 grudnia 2002r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach ( Dz. U 2003 Nr 6, poz.69) ustalam zasady odpowiedzialności nauczycieli Publicznego Gimnazjum Nr 1 im. Jana Pawła II za bezpieczeństwo uczniów podczas zajęć organizowanych przez szkołę.

§ 1

Szkoła zapewnia uczniom bezpośrednią i stałą opiekę w czasie ich pobytu w Szkole, a także podczas zajęć poza terenem szkoły oraz dba o pełne poczucie bezpieczeństwa uczniów ( zarówno pod względem fizycznym, jak i psychicznym) oraz przestrzeganie obowiązujących przepisów bhp i przepisów ppoż.

§ 2

Za bezpieczeństwo ucznia od momentu jego przyjścia do szkoły do momentu jego wyjścia ze szkoły - odpowiada szkoła. Uczniowie powinni przestrzegać godzin przyjścia do szkoły i wyjścia ze szkoły ( o godzinach tych należy poinformować opiekunów dzieci). W czasie obecności ucznia w Szkole- przed zajęciami edukacyjnymi, podczas przerw oraz po zajęciach edukacyjnych - zapewnia się dyżury pracowników szkoły. Szczegółowe rozwiązania dotyczące opieki oraz dyżurów nauczycieli i pracowników szkoły są określone w regulaminie sprawowania dyżurów. Minimalne standardy opieki podczas zajęć edukacyjnych to jeden nauczyciel dla grupy uczniów ujętej w planie organizacji szkoły. Opiekę nad uczniami podczas zajęć obowiązkowych, nadobowiązkowych i pozalekcyjnych pełni nauczyciel prowadzący zajęcia, który odpowiada za bezpieczeństwo uczniów. Opuszczenie miejsca pracy przez nauczyciela ( wyjście w trakcie zajęć) jest możliwe pod warunkiem, że dyrektor wyrazi na to zgodę, a opiekę nad klasą przyjmie w tym czasie inny pracownik szkoły. W szczególnie uzasadnionych przypadkach dopuszczalne jest łączenie grup uczniów ( również całych klas ) i przekazanie jednemu nauczycielowi opieki nad taką grupą. Ucznia może zwolnić z danej lekcji : dyrektor szkoły, wychowawca klasy lub nauczyciel danych zajęć edukacyjnych- na pisemny wniosek opiekunów dziecka, w którym podano przyczynę zwolnienia oraz dzień i godzinę wyjścia ze szkoły. Jeżeli odwołane zostały zajęcia na pierwszej lub ostatniej lekcji, możliwe jest zwolnienie uczniów danej klasy. Jest to dopuszczalne pod warunkiem, że: opiekunowie uczniów zostaną o tym fakcie powiadomieni z odpowiednim wyprzedzeniem; uczniowie, którzy muszą przyjść do szkoły wcześniej lub nie mogą wrócić wcześniej do domu , będą mieli zapewnioną opiekę w świetlicy lub bibliotece. Nauczyciel nie może wyprosić ucznia z klasy, jeśli nie jest w stanie zapewnić mu odpowiedniej opieki. Jeżeli uczeń uniemożliwia prowadzenie lekcji i żadne działania dyscyplinujące go ze strony nauczyciela nie odnoszą skutku, wówczas nauczyciel ma prawo odizolować ucznia od klasy. Takiego ucznia należy przekazać pod opiekę innego nauczyciela, pedagoga, psychologa, zastępcy dyrektora. Zwolnienie ucznia z zajęć z zamiarem odbycia przez niego innych zajęć w Szkole ( u innego nauczyciela lub pracy w bibliotece) jest dopuszczalne tylko po uzgodnieniu tego z nauczycielem lub bibliotekarką. Uczniów można zwolnić z pierwszych lub ostatnich godzin lekcyjnych po uprzednim powiadomieniu rodziców. Za bezpieczeństwo uczniów odbywających zajęcia poza budynkiem szkolnym odpowiedzialny jest nauczyciel prowadzący zajęcia ( sprawujący opiekę nad uczniami). Nauczyciel po sprawdzeniu listy obecności zabiera uczniów na zajęcia, a po zajęciach przyprowadza do szkoły.

§ 3

Wykonanie zarządzenia powierzam wszystkim pracownikom pedagogicznym.

§ 4

Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podania z mocą obowiązującą po upływie 14 dni od powiadomienia pracowników szkoły przez dyrektora szkoły.