Tryb pracy Samorządu Uczniowskiego

   §1

Samorząd działa w oparciu o Roczny Plan Pracy opracowywany i zatwierdzany na początku każdego roku szkolnego.

§2

Podstawowymi formami zebrań Samorządu są:

*             zgromadzenie ogółu uczniów;

*             zebranie Zarządu;

*             zebranie Samorządów Klasowych.

Inne postanowienia       

§1

Zebrania samorządu odbywają się w czasie przerw lub po zajęciach szkolnych.

§2

W uzasadnionych przypadkach opiekun samorządu może również zwołać nadzwyczajne zebranie podczas lekcji.

§3

Opiekun samorządu jest upoważniony do zwalniania z lekcji i usprawiedliwiania nieobecności na zajęciach uczniów, którzy opuścili je z powodu pracy i działalności w samorządzie.

§4

Każdy uczeń gimnazjum, którego prawa zostały naruszone, może zgłosić ten fakt do samorządu i prosić jego przedstawicieli o pomoc i obronę. W takim przypadku opiekun samorządu jest upoważniony do tego, by przeprowadzić postępowanie wyjaśniające, zbadać sprawę, wysłuchując wszystkie zainteresowane strony.

Jeżeli samorząd i jego opiekun nie są w stanie samodzielnie rozstrzygnąć problemu, przekazują nierozwiązaną sprawę szkolnemu rzecznikowi praw ucznia i dyrektorowi gimnazjum, którzy rozpatrzą ją zgodnie z przepisami zawartymi w statucie szkoły.

Uczniowie, którzy z racji pracy w samorządzie podejmują działania w obronie kolegów, których prawa zostały naruszone, nie mogą być z tego powodu negatywnie oceniani ani karani.

§5

Niniejszy regulamin nie jest dokumentem zamkniętym. Będzie on podlegał ciągłym zmianom i modyfikacjom w celu zapewnienia optymalnych warunków do rozwoju demokracji i samorządności uczniowskiej w gimnazjum.

§6

Propozycje zmian w niniejszym regulaminie mogą składać:

*             uczniowie (samorząd uczniowski);

*             rodzice (opiekunowie prawni);

*             Dyrektor szkoły.

§7

Wszelkie zmiany w niniejszym regulaminie muszą zostać zatwierdzone przez Dyrektora Szkoły, Zarząd Samorządu i opiekuna samorządu.